Milano’nun gizli kalmış sokakları


Gideceğiniz ve göreceğiniz yerleri bilirseniz, Milano’yu seversiniz. Kışın melankolik gökyüzü renkleri ile sizi karşıladıktan hemen sonra, merkezden dağılan yerleşim düzeni, neşeli insanlarıyla kalabalıklaşan görkemli katedral manzaraları ve tarihi dokusuna sahip çıkan mimarisiyle birlikte Milano’nun gizli kalmış sokaklarında karşılacaklarınız Alfons Mucha, Pietro Donzelli, bilim kurgu filmi konseptinde kurgulanmış bir mutfak düzeni ve ev dekorasyonuyla ilgili aklınıza gelebilecek her şey olabilir.

Alfons Mucha’yla ‘Femme Fatale’ bir sergi

‘Alfons Mucha, Art Nouveau Atmospheres’

Palazzo Reale, Piazza del Duomo 12, Milano 10 Aralık 2015 - 20 Mart 2016

Çekici ve genç kadınların tasvir edildiği resimlerle ün yapan Alfons Mucha ve Art Nouveau tarzın tipik özellikleri; genellikle sembolistlerin popülerleştirdiği ‘femme fatale’ kadın figürü özelliklerini taşıyor. Arka planda girift çiçek desenleri betimleyen Mucha’nın çalışmalarında, bazen bu çiçekler kadınların başlarında bir haleye dönüşüyor. Onun çalışmalarında kadınların uzun saçları, yalnızca gafilleri tuzağa düşürmek için kullanılan silahlar değil, birer dekoratif ayrıntı görevi üstlenen yaratıcı bir stil. Sergideki 220 eser, Mucha’nın resimleri, posterleri, reklam afişleri ve kitap çizimlerinden oluşan zengin bir ürün yelpazesi sunarken, Fransa, Belçika ve İtalya gibi uluslararası modern sanatın yaşandığı ülkelerde doğan sergi Belle Epoque tarza ışık tutarak Mucha’nın sanatıyla buluşuyor.

Ayca Güney

Ünlü fotoğrafçıların kadrajından İtalya

“Italy inside out” – Photography

Palazzo della Ragione, Piazza dei Mercanti, Milano 10 Kasım 2015 - 07 Şubat 2016

İtalya’nın enerjisi ve çeşitliliği her zaman yaratıcı fikirler için ilham kaynağı olmuştur. Güzellikler için araştırma kaynağı olan İtalya, zamanla tarihin dokusunu yansıtmak için çarpıcı bir kaynak haline dönüşmüştür. “Italy inside out” sergisi İtalya’nın bu değerli yapısını koruyarak fotoğraflar aracılığıyla gözler önüne serilmesini sağlıyor. Serginin ilk kısmı ‘inside’ Mart 2015’te başlayıp Ağustos’un ilk haftasına kadar İtalyan fotoğrafçıların katılımıyla sürdü. İkinci kısmı ‘out’ Kasım 2015’te başladı ve Şubat’ın ilk haftasına kadar uluslararası katılımcılarla devam edecek. Sergideki fotoğrafçıların isimlerinden bazıları şöyle: Marina Ballo Charmet, Olivo Barbieri, Gabriele Basilico, Letizia Battaglia, Gianni Berengo Gardin, Antonio Biasiucci, Tommaso Bonaventura, Luca Campigotto, Silvia Camporesi, Lisetta Carmi, Vincenzo Castella, Giovanni Chiaramonte, Cesare Colombo, Mario Cresci, Paola De Pietri, Pietro Donzelli, Franco Fontana, Vittore Fossati, Luigi Ghirri, Mario Giacomelli, Guido Guidi, Giovanni Hänninen ve Guido Harari…

Homi’yle ev dekorasyonunun yeniliklerini keşfet

29 Ocak, 1 Şubat 2016

Fieramilano City, Piazza Carlo Magno 1, Milano

Homi Milano bu yıl da farklı tarz ve çeşitli alanların bir araya gelmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Homi tasarım ve ev dekorasyonu anlamında genç tasarımcılara bir ilham kaynağı olmakla birlikte, ev mobilyaları, koku, bahçe mobilyaları, ev tekstili gibi birçok ürünün sunumuyla, yaşam stili ve dekorasyon sektörü için önemli iş fırsatları sunuyor. Marka, stil ve yaratıcılığın mükemmel uyumunun sergilendiği, çok yönlü ürün yelpazesine sahip Homi, Fiera Milano City’de 29 Ocak’ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Mutfak eşyalarının kademeli ve çaresiz mutasyonu Kitchens & Invaders

Triennale di Milano, Viale Alemagna, 6, 20121. Milano.

9 Nisan 2015 - 21 Şubat 2016.

Germano Celant küratörlüğünde, Triannale Milano “Kitchens & Invaders”, Expo Milano’yla aynı zamanlarda gerçekleşiyor. Sergi Silvana Annicchiarico ve TDM ile yakın işbirliği içinde geliştirilmiş. Serginin çıkış noktasında, 1955 yılında Jack Finney tarafından yazılmış bilim kurgu romanı olan Body Snatchers’dan ve kitabı filme uyarlayan Don Siegel’in bakış açısından ilham alınmış. Filmin konusuyla benzer şekilde, “Kitchens & Invaders” sergisi makinelerden robotlara, mutfak eşyalarının kademeli ve çaresiz mutasyonunu anlatıyor. Sergi 19. yy. dan sonra teknolojinin manuel kullanımdan, dijital kullanımına kadar filmler ve belgesellerin sunumuyla, İtalya’da 2015’e kadar ilk belgelenmiş ürünlerin evrimine ışık tutuyor. “Kitchens & Invaders, tasarımcı Italo Rota tarafından hayata geçirilmiş. Serginin konusu faydacı ve ergonomik bir dünyadaki insanlar ve onlara eşlik eden makineler… Sergide görecekleriniz bir bilim kurgu filmi şeklinde kurgulanmış mutfak düzeni olacak.

#AlfonsMucha #FemmeFatale #Italyinsideout #MarinaBalloCharmet #OlivoBarbieri #GabrieleBasilico #LetiziaBattaglia #GianniBerengoGardin #AntonioBiasiucci #TommasoBonaventura #VittoreFossati #HomiMilano #TriennalediMilano #KitchensInvaders #ItaloRota