top of page

Gucci Museo


1900'lerin başında genç Guccio Gucci, Londra'daki Savoy Hotel'de çalışan bir görevliydi. Şık üst sınıf konukların, H.J. Cave & Sons gibi kullandığı bagaj şirketlerinden esinlenerek Floransa'ya döndü. Seyahat çantaları ve aksesuarları üretmeye başladı. 1921'de Floransa'da Gucci Evi'ni küçük bir aile tarafından işletilen deri dükkanı olarak kurdu. 1920'lerde deri çanta satmaya başlayan genç bir adam olarak, atölyesinde çalışmak için bulabileceği en iyi zanaatkarları seçerek kaliteyle hızlı bir üne kavuştu. 1938'de Gucci işinin sınırlarını Roma'ya kadar genişletti. Kısa bir süre sonra tek kişilik ticareti, oğulları Aldo, Vasco, Ugo ve Rodolfo'nun katıldığı bir aile işine dönüştürdü. 1951'de Gucci mağazasını Milano'da açtı ve iki yıl sonra şirket, Manhattan mağazasının açılmasıyla yurtdışına da açılmış oldu ve bu şekilde küresel bir moda ve aksesuar imparatorluğunun başlangıcının temelleri atıldı.

Müzedeki yıldız parçalardan biri, 1979 tarihli eski Gucci Cadillac Seville. Guccio'nun oğlu Aldo Gucci 70'li yıllarda, ABD'deydi ve babasıyla otomobil alanına da girmeye karar verdiler. Cadillac ile birlikte bu lüks otomobillerden 200 adet sınırlı bir seri üretildi. İlginç bir şekilde, Gucci bir müze açmaya karar verdiğinde, iyi bir koleksiyon oluşturmak için aslında kendi bağbozumu parçalarının yeterli olmadığına karar verdi. Ne yapsınlar? Şirket, müşterilerinin çoğuyla irtibata geçmek zorunda kaldı ve müzeyi oluşturmak için müzayede evleri, Gucci’nin klasik mağazaları gibi yerlerden faydalanıldı. Resimdeki Cadillac Florida'dan tedarik edilen parçalar arasında.

Bavullar ve sandıklar

1930 ve 40'lı yıllarda üne kavuşan 'Diamante' desenleri ile bavullar, seyahat parçaları ve aksesuarlar, işçilik ve işlevsellik şaheserleri olmakla birlikte, en zarif kıyafetler için, askılar ve çekmece tipi bölümlerle taşınabilir mini bir dolap görevinde.

El çantaları

Müzenin 'El Çantaları' bölümünde 1947'de üretilen bambu el çantaları ve akşam çantalarını görebilirsiniz. Savaştan sonra ham maddeleri ülkeye getirmek zor olsa da bu durum Gucci'yi caydırmadı. İleri düşünen tasarımcı, 'hafif' malzemeleri, bambu gibi, lüks ürünler üretmek için kullandı ve bu çözüm Gucci'nin imza atmasına neden oldu. Gucci müzesinin bu bölümü, zanaatkarların başından sonuna kadar yaptığı çantalarla birlikte bir bambu çantasının üretimini gösteren son derece bilgilendirici bir videoyla tamamlanıyor.

Sophia Loren, Grace Kelly, Maria Callas, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn… Kimi Roma’daki Gucci’yi ziyaret etmiş, kimi havaalanında Gucci çantasıyla hayranlarına el sallıyor… Siyah beyaz fotoğraflar Floransa’nın en önemli meydanı Piazza della Signoria’da 14. yy’a ait büyüleyici bir binada kurulan Gucci Museum’un duvarlarını süslüyor.

‘Flora’ Dünyası

Flora'nın orijinal bir hikayesi var. Flora (= çiçek), Gucci tarafından Prenses Grace Kelly için tasarlanan çiçek desenine verilen addır.

Rudolfo Gucci prensese bir hediye vermek istedi ve kendisi için ne yapmak istediğini ona söylemesini istedi. Tabii ki, prenses, hediyeye gerek olmadığını söyleyerek reddetti; ancak Rudolfo, Grace Kelly'in vereceği kararda ısrarcıydı ve sonuç: flora desenli bir fular. 38 farklı renk kullanılarak üretilen desen, dört mevsim çiçeklerinin yanı sıra kelebekler ve yusufçuk gibi güzel böceklerden oluşuyor. Flora deseni, şablon baskısı ile ipek üzerine şekillendi: her rengin kendi şablonunu ayrı olarak eklenmesi gerekiyordu, böylece bir fularda 38 şablon kullanıldı.

Flora doğaya saygı duyuyor ve mevsimlerin ve yaşamın evrelerini değiştirmeyi simgeliyor.

Flora desen, yalnızca fular için değil, bu bölümde görebileceğiniz birçok öğe için kullanılan zamansız bir Gucci klasiği oldu.

Gece Kıyafetleri

Gucci Müzesi'nin 'Akşam' bölümü gerçekten çok özel.

Oscar gecesi veya Cannes film festivalinde, kırmızı halıda giymek için hazırlanan kıyafetleri burada görebilirsiniz. Gucci, yıldızların tercih ettiği tasarımcılardan biridir ve seçkin davetlerin özel olarak hazırlanan elbiseleriyle geniş bir koleksiyonuna sahiptir. Ben oradayken, Salma Hayek, Blake Lively ve Cameron Diaz için özel dikilmiş elbiseleri gördüm, kullanılan malzemeler ise olağandışı.

‘Logomania’ bölümü

Adından da anlaşılacağı üzere, bu alan Gucci logosuna tüm ihtişamıyla ithaf edilmiştir.

Gerçek çift G ticari marka sadece 1960'lı yıllarda resmi hale getirildi ve bu bölüm, bundan hemen sonraki yıllarda 'GG' ürününün kullanımının biraz daha yaygınlaştığını gösteriyor. 'GG' sembolü, herkesin öğelerinin bir Gucci olduğunu bilmesini istemek için küçük ve dikkatli bir şekilde yerleştirilerek bir etiket olmaktan çıkıp ana odak noktası olmaya başladı.

‘Lifestyle’ bölümü

Gucci Müzesi sadece modayı değil, aynı zamanda eğlence ve eğlence için tasarlanan ürünleri de gösteriyor.

Piknik setleri, termoslar ve avcılıktan, golften ve tenisten esinlenen ev eşyaları gibi ürünler bir arada sergileniyor. Öğelerin bazıları kitsch olarak tanımlanabilir, örneğin hayvan başlı gözlük seti (avlanmak için başka bir atıf, İngiliz eğlencesi).

Müzenin kalıcı koleksiyonu, 1920’lerden günümüze çanta, cüzdan, elbise ve fuların, mücevheratın hatta spor ekipmanlarının bulunduğu her çeşit Gucci parçasından oluşmaktadır. Ayrıca müze, kalıcı koleksiyona ek olarak, ünlü uluslararası sanatçılar tarafından çağdaş sanat sergileri için ayrılmış bir alana da sahiptir.

Müzenin kafesinde, İtalyan kahvesinin tadına varmanız, sanat ve tasarım kitaplarından oluşan halka açık bir kütüphanede çalışmanız ve müze dükkanından alışveriş yapmanız da mümkün.

Gucci ailesinin öyküsünü - sevgi ve aile, şeref ve gıpta - uygun bir İtalyan destanını da dahil ederek anlatmak isterdim... Diğer taraftan, aile sırlarını kilit altında tutmak, köklü bir Floransa geleneğidir.

*Bu yazı Arttv Blog'ta yayınlanmıştır. http://www.arttv.com.tr/Yazi/italyan-efsanesi-gucci-muzesi-yazan-ayca-guney

bottom of page