top of page

Zamanın Ruhunu Fırçasıyla Çözen Ressam: Lucian Freud


Lucian Freud 1922’de Berlin’de doğdu. Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un torunudur. Ailesi 1933’te İngiltere’ye taşındı. Erken dönem resimleri, Alman gerçekçiliğinden izler taşıyordu. Cisimlerin gerçek görüntülerine bağlı kalmışsa da daha yakın tarihli çalışmaları, yöntemsel açıdan daha ziyade gözleme dayanıyordu.

Photograph: Jane Bown

Lucien Freud, üstünde hiçbir giysi olmayan resimlerini tanımlarken ’nü ’den ziyade ’çıplak ’ tabirini kullanır. Bu ayrım sanatçının bütün halindeki bedenin portresini yapmasını sağlamıştır. Resimlerinde yüksek düzeyli duyarlılık, belli belirsiz bir canlılık, hatta yaralanmaya açık bir hassasiyet söz konusudur.

20. yüzyılın başlıca figüratif ressamlarından biri olan Freud, Karşıtlıklar kullanarak, portreleri ve çıplakları kalın bir fırça ile işledi. Çoğunlukla kendisi, aile ve arkadaşlarının resmini çizerek yaptığı çalışmalar, kendine özgü bir psikolojik anlamlarla doludur. Freud, genellikle gerçek kişileri seyrederek, onları yoğun bir gözlem sonucu resmetmişti. Bunu şu şekilde açıklamıştır. “Bir nesneye ne kadar uzun bakarsanız o kadar soyutlaşır, ironikleşir ve o kadar gerçektir.”

Girl in a Green Dress

Kariyeri boyunca 2000 ve 2001 yılları arasında özellikle Kraliçe II. Elizabeth'in portresini çizerek geniş bir başarı ve eleştirel beğeni topladı. Sanatçı 20 Temmuz 2011'de İngiltere'nin Londra kentinde 88 yaşında öldü. Bugün, çalışmaları New York Modern Sanatlar Müzesi, Washington DC'deki Ulusal Sanat Galerisi, Londra'daki Tate Galerisi ve Madrid'deki Thyssen-Bornemisza Müzesi koleksiyonlarında gösteriliyor.

Francis Bacon

Annabel

Girl with a white dog

Kitty

Queen Elizabeth

Lucian Freud's Large Interior

Susie 1988

bottom of page